Vstavač

a) Vstavač obecný, vstavač, nuďatka, žežhulka, Orchis morio, Stendelwurz, Ragwurz
Listy dolení podlouhle kopinaté, hoření kornoutovité. Klas vejčitý neb podlouhlý, dosti volný. Lístky vejčité lebky nachové, zeleně žebernaté, zaokrouhleně tupé. Pysk nachový; 3-laločný; jeho laloky široké, krátké, přiokrouhlé. Ostruha zdélí semenníka, válcovitá, vystoupavá. Zřídka květ bílý neb pletní. Bylina mnoholetá 8-26cm. Kvete v květnu a červnu. Roste na suchých lesních lukách.

b) Vstavač mužský, vstavač samčí, Orchis mascula
Lístky okvětní špičaté neb vláskovitě přišpičatěné. Listeny blanovité, 1-3 žilné. Listy nejhořejší kopinaté neb čárkovito-kopinaté; lodyha nad nimi nahá. Hlízky podlouhlé, vždy nedělené. Klas podlouhlý, posléz prodloužený. Pysk hluboce 3-laločný, úštů širokých zoubkatých. Okvětí nachové, zřídka lilákové neb bílé. Bylina mnoholetá 20-46cm. Kvete v květnu a červnu. Roste na lesních a horních lukách.

  • Kořen obou vstavačů obsahuje mnoho škrobu, slizu a klovatiny, způsobilých to látek k obživování, obměkčování, zaobalování a zkrocování. Odporučuje je proti chraptivosti, kašli, souchotinám, průjmu, úplavici a úbytu (mze), kořen sestává ze dvou bambulin, pod jménem „Salep“ známých, užitečnější je bambulina mladší, nesoucí příští lodyhy, jelikož druhá vypustivši lodyhu květoucí jest vyčerpána.
  • Očištěné bambuly náleží na několik minut ve vřelé vodě močiti, pak na niti navléknouti a co možná čerstvě usušiti, tim stvrdnou a nabudou barvy šedé nebo žlutavě bílé.
  • V lékárně se prodává kořen a prášek z něho.
  • Obyčejně se užívá prášek v odvaru s vodou, mlékem, polévkou hovězí nebo vínem, 1-1,5gr na 200ml tekutiny.
Bylinkové kapky Vironal