Kokotice

a) Kokotice větší, Kokotice obecná, kaňanka, kokotí hace, kopřivník, lišej, ploskovec, kaní přádlo, Cuscuta vulgaris neb europaea, Gemeine Flachsseide
Lodyha větevnatá, mírně tlustá. Trubka korunní nejprvé válcovitá, delší než kalich, zdélí okraje. Úšty koruny odstálé, koncem zase vzhůru obnuté. Šupinky trubce korunní přitisklé, někdy přemalinké. Tyčinky nečnějící. Čnělka kratší než semeník. Květy bělavé neb červenavé. Bylina jednoletá. Kvete v červenci a srpnu. Roste na nízkých křech a rozličných bylinách, kolem kterých se pne a točí i šťávami jejich se obživuje.

b) Kokotice menší, prostonárodně jako předešlá, Cuscuta epithymum, Kleine Flachsseide
Lodyha větevnatá, tenounká, níťovitá. Trubka korunní nejprvé válcovitá, delší než kalich, zdélí okraje. Úšty koruny posléz nazpět ohnuté. Tyčinky z koruny čnějící. Čnělka delší semeníka. Květy bílé neb narůžovělé. Jednoroční bylina. Kvete v červenci a srpnu. Roste na lesních lukách, vřesovištích, na nižších bylinách, v jetelištích na jeteli.

  • Před časy byly rostliny tyto v lékařství na slovo vzaté co lék rozřeďující, rozdělující a svráskující.
  • Zvláště vážená byla kokotice na tymiánu rostoucí.
  • Odporoučely se proti zadumčivosti, hypochondrii a nemocech z nich pocházejících; proti zácpě útrob břišních, zimnici studené a žloutenici od zácpy pochodící.
Bylinkové kapky Vironal