Bedrník

a) Bedrník anýz, Pimpinela anisum, Bibernell, Anis
Lodyha oblá, rýhovaná, přitiskle pýřitá. Listy dolejší okrouhle ledvinkovité, hluboce stříhano-pilovité, prostřední 3četné peřenosečné, lístků klínovitých, namnoze 3klaných. Plátky bílé. Mnoholetá bylina 15-50cm. Kvete v červenci a srpnu. Z Orientu, u nás pořídku pěstovaný.
Semena v kuchyních všude známá, odporučují se též proti větrům, naduření břicha, žaludeční křeči jakož i nemocem žaludku vůbec, proti kašli, počasnému kataru plic a dušnosti na prsou.
V lékárně lze dostati semeno, prášek z něho, olej a lih anýzový.

  • K nálevu se béře 2-5 gramů prášku na 200ml vody.
  • Prášku se užívá 1-1,5 gramu s cukrem.
  • Oleje 2-3 kapky na cukr.
  • vody 20-40ml.
  • Líh se přidává k jiným nálevům a odvarům, nebo slouží též k natírání těla, zvláště prsou a břicha.

Pro lékárnu sbírá se semeno v září a říjnu.

b) Bedrník obecný, Lomikamen, Bedrník menší, Třebník, Pimpinella saxifraga. Pimpinell, Biebernell.
Lodyha oblá, jemně rýhovaná, namnoze hustě pýřitá. Listy jednou zpeřené; lístky přízemních listů namnoze přišedlé, přiokrouhlé, stříhaně vroubkovano-pilovité až peřenodílné; lodyžních listů peřenoklané neb 2-3klané, ústů čárkovitých neb kopinatých; nejhořejší pošvy s čepelí zakrnělou neb bezčepelné. Plod kulato-vejčitý, terč náplodní o polovic plodu užší. Plátky bílé, zřídka narůžovělé. Bylina mnoholetá 30-60cm. Kvete v červenci až do září. Roste na suchých lukách, vřesovinách lesních, mezích, kopcích.

  • Kořen v odvaru po 50 ctgr., neb 1— 2 grm. dvakrát až třikrát za den užívá se proti chraptivosti, dušností, kašli, nemocem dychadel všeho druhu; jako kloktadla při nemocech ústních a krčních.

V lékárně lze dostati též tinkturu, od které se užívá 20—30 kapek na cukr.
Nyní potřebuje se více ve zvěrolékařství. Kořen dává též silici, která z bílého odrodku jest žlutá, z černého modrá.

Bylinkové kapky Vironal