Krtičník

a) Krtičník hlíznatý, krtičné, neštovičné čili bližní koření, trudovník, pěchovec, sviňský kořen, Serofularia nodosa, Braunwurz, Sauwurz
Oddenek hlízovitě napuchlý. Lodyha čtyřhranná, velmi uzounce křídlatá. Listy skoro dvakrát, pilovité, s řapíkem slabě křídlatým. Úšty kalicha s úzkou blánovitou obrubou. Koruny kalně zelené, červenohnědě naběhlé, zřídka žlutavozelené. Bylina mnoholetá, lysá, toliko květenství obyčejně žláznato-pýřité 0,3-1,3m. Kvete v červnu a červenci. Roste v bájích, křovištích na okraji řek a potoků.

Jemu podobá se:
b) Krtičník čtyřkřídlý, krtičník vodní, sviňský kořen samice, Scrofuloria alata neb aquatica, Braunwurz Weibchen
S lodyhou široce čtyřkřídlou, který na krajích potoků, příkopů a řek reste.

  • Nať obou zapáchá, ostře a hořce chutná; druhdy byla v pověsti, že léčí zvláště krtice a vole. K tomu cíli nosil se kořen přivázaný kolem krku, nebo se krk natíral roztlučeným kořenem, který s máslem smíšen 15 dní ve sklepě ležel a pak při mírném ohni svařen a proceděn byl.
  • Šťáva z listů svinského kořene, a sice ze samice, s medem smíšená a vařená, odporučovala se proti zlým, páchnoucím vředům.
  • Pálenou vodou krtičníkovou léčily se štětky neb fíky.
  • Proti chrastům, úročkům, strupům, ohnipeře a rozličným kožním vyrážkám sloužila k natírání mast dle následujícího předpisu zhotovená: V květnu vezmi nať krtičníkovou i s kořenem, dobře je očisti, omej, pak utluč; šťávu z nich v dobře uzavřené úzké sklenici neb láhvi uschovej; potom teprvé vezmi stejné díly štávy, vosku a dřevěného oleje a udělej z toho nad mírným ohněm mastičku, která zahojí i velké vyrážky, které skoro malomocenství se podobají. Každý rozumný člověk se tomu zasměje, avšak posud jest jich dosti, kteří právě takovým věcem věří.
Bylinkové kapky Vironal