Brambořík obecný

Cyclamen, Schweinsbrod, sviňský ořech neb chlebík, tvarožina, Cyclamen europaeum, Erdscheibe

Oddenek dole v kulatou hlízu napuchlý. Listy přízemní dlouhořapičné, okrouhlosrdčité, vlnovitě drobně vroubkované. Stopky jednokvěté, jak řapíky žlaznatě drsné, s květem převislým za plodu šroubovité svinuté. Úšty kališní kratší než široká, v ústí bezzubá, nachově růžová, vonná koruna. Bylina mnoholetá 5-10cm. Kvete v červenci a srpnu. Roste v horních lesích, křovištích, zvlášť na vápenité půdě.

  • Kořen čerstvý jest sliznatý hořký a trpký, způsobuje průjem a vrhnutí; sušením však pozbývá prudkosti, upražen může se jisti a jest lahodný. Za starých dob byl v lékařství váženým prostředkem. Prášek z upraženého kořene dával se užívati s medem pro stolici, s vínem k docílení zadržené čmýry (menstruaci), jakož i proti otrávení, žloutenici, zácpě jater a sleziny a s nimi spojené vodnatelnosti. Stejný účinek se připisoval šťávě z čerstvé rostliny.
  • Zevně se odporučoval brambořík proti všemožným nemocem, neduhům a úrazům; když nebylo čerstvé šťávy, posloužil odvar a prášek z kořene, neb olej z něho připravený, totiž olej dřevěný, ve kterém kořen povařen byl. Byl to kořen tak mocný, že nadpomáhal ženám k snadnému a šťastnému porodu, když ho na nohy si přivázaly.
  • Nyní sotva již někdo jej vyhledává.
Bylinkové kapky Vironal