Vyberte stránku

Máta

a) Máta peprná, Mentha piperita, Pfefferminze
Lodyha a listy jen roztroušeně chlupaté neb dosti lysé. Listy podlouhlé neb vejčito-kopinaté, skoro 2 krát ostře pilovité s řapíkem mírně dlouhým. Klasy tlusté, dosti řidké, doleji namnoze přetrhované; vrcholíčky dloužeji stopkaté, 2 nejdolejší v úžlabí lupenů. Kalich lysý. Bylina mnoholetá 46-83cm. Kvete v červnu, červenci a srpnu. Pěstuje se a časem zdivočuje.

  • Nať voní silně, jest chuti dříve kořenné, zahřívající, pak chladící, příčina čehož jest silice, etherický olej.
  • Užívá se při bezsilných horečkách, slabosti zažívadel a s ní spojených těžkostech, ošklivosti od žaludku, vrhnutí, nadýmání, křečí břišních a hysterických, bolestech při čmýře atd.
  • V lékárně lze dostati listy, vodu, olej, lih a pokroutky mátové.
  • Listů se béře k nálevu 7-15gr na 200ml vody; oleje se užívá 1-2 kapky na cukr; lihu mátového 10-15 kapek 3-4 krát za den.

Též tak se užívá a účinkuje:
b) Máta kadeřavá, Mentha crispa, Krausseminze
Listy má stříhané pilovité, kadeřavé a v zahradách se pěstuje.

  • Nať máty peprné i kadeřavé sbírá se pro lékárnn v červnu a červenci.

Pro některou lékárnu sbírá se v červenci též máta:
c) Polej zvaná, Mentha pulegium. Flohkraut
Lodyhu má větevnatou, rozkladitou. Listy vejčité neb opakvejčité, spoře drobně pilovité. Přesleny četné, kulaté, úžlabní, oddálené; koruny lilákové. Mnoholetá bylina 12-31cm. Kvete v červenci a srpnu. Roste na vlhkých písečných březích.

  • Odporučovala se jako máta peprná při těchže nemocech, zvláště však proti kašli dusivému, dýchavičnosti a křečím hysterickým.
Bylinkové kapky Vironal