a) Černucha rolní, Nigella arvensis, Feld-Schwarzkümmel
Kališní lístky přišpičatěné, v stejně dlouhý nehet snížené, bilé, z předu modré, se zelenou skvrnou. Prašníky osinaté. Květy bezobalné. Měchýřky do polou srostlé. Semena bradavkatě tečkována. Bylina jednoletá 10-30cm. Kvete v červenci, v srpnu a září. Roste na rolích, písčitějších polích a stráních.
b) Černucha šedá, Černý kmín, Nigella sajtiva, Garten-Nigelle, Garten-Schwarzkümmel
Kališní lístky tupé, s krátkým nehtem, modrobělavé. Prašníky bezosinné. Květy bezobalné. Měchýřky až nahoru srostlé. Semena na příč svráskalá. Bylina jednoletá 10-30cm. Kvete v červnu a červenci. Jest na některých místech pěstována.
c) Černucha zahradní, Kmín černý planý, Nigella damascena, Damascenische Nigelle
Kališní lístky zakončité, s krátkým nehtem, světle modré. Prašníky bezosinné. Květy obalem s listů mnohodílných podepřené. Měchýřky až nahoru srostlé. Jednoroční bylina 15-30cm. Kvete v květnu, červnu a červenci. Roste i zdivočelá.
- Semena všech černuch mají chut příjemnou a vůni citronovou, a proto ve východních zemích se dávají do chleba jako u nás pro chut kmín nebo fenykl. Semena sluší dříve dobře omyti a pak zvolna sušiti, aby z nich škodlivá vlhkost prchla.
- Spařenina (asi 1,5gr) z nich s medem na lačný žaludek užívána, chválí se při nemocech hrtanu a plic, při nadmutí a hryzení břicha; do nosu se vtahuje při obtížném smrkání.
- Čerstvý roztlučený kořen zastaví prý krvácení nosu.