
a) Hadí kořen, rdesno, hadovec, úžovník, Polygonum bistorta, Natterwurzel
Listy vezpod sivozelené, podlouhle vejčité neb vejčito-kopinaté, dolejší v křídlovitý řapík přikrojené, hořejší přisedlé, trochu srdčité. Botky lysé a nebrvité. Květy bělorůžové. Bylina mnoholetá 0,3-1m. Kvete v červnu a červenci. Roste na tučných, vlhkých lukách, po horách i rovinách.
- Kořen velmi svráskavý obsahuje mnoho třísloviny a druhdy se potřeboval co mocný lék naproti běhavkám, počasným krvo- a slizotokům. K odvaru se bralo 5-10gr na 200ml vody.
- Též se užíval prášek ze suchého kořene po 14ctgrm dvakrát i třikrát denně.
- Odvaru se upotřebovalo též k vystřikování, k obměkčujícím obkladům neb záhřivkám.
- Co kloktadla při krvácení dásní, naduřelosti, ochablosti mandlí a čípku.
b) Truskavec, truskavec větší, šťukavec, šťukavice, štukavka, štikovec, chrustavec, Polygonum aviculare. Wegetritt
Lodyha neoplétavá, položená neb vystoupavá a hladká. Listy vejčité až čárkovito-kopinaté i žebernaté. Botky suchomázdřité, stříbrolesklé, posléz roztrhané. Okvětí hladké. Nažky třihranné, nelesklé. Bylina jednoletá 9-46cm. Kvete od června až do podzimu. Roste na cestách, pastvinách a rolích.
- Červené kyselé víno s truskavcem vařené neb s práškem ze semene smíšené užívalo se proti úplavici červené, chrlení krve, bělo- a krvotokům.
- Odvar z praženého semene chválil se proti kapavce, písku a kamenu močnímu
- Šťává z nati proti zimnici, voda proti hlístům.
- Zevně přikládala se štáva na rány, vředy, píštěle, dále sloužila k zastavení krvácení nosu, hnisotoku ušního, proti vředům v ústech a dásní atd.
- Nať truskavce dává dobrou píci, zvláště dobytku vepřovému.
