a) Heřmánek pravý, heřmánek obecný, rmen, ormánek, Matricaria chamomilla, Kamille
Lodyha řídce listnatá. Stopky úborů prodloužené, sotva ztlustlé. Koruny v terči 5zubé, žluté, v paprsku jazykovité, bílé. Nažky na břišní straně 5žebré, bez podélných pruhů. Zápach aromatický. Jednoroční bylina 15-30cm. Kvete od května do konce srpna. Roste na rolích podle cest a na pustých místech.
- Květy heřmánkové jsou výborný lék proti rozličným křečím, u ženských zvláště od ústrojů pohlavních pocházejících, proti nadýmání břicha, hysterii, rozličným křečím z ochablosti zaživadel povstalým, i proti lehčí zimnici studené.
- Zevně se odporučuje k vymývání očí, ke kloktání, k vystřikování, ke klystéru, na obklady bud mokré, neb suché, v prášku i k zasypání na př. při katarhalických, rheumatických zánětech očí, opuchlinách, nečistých, hnisajících vředech a j.
- V lékárnách se prodávají květy, prášek z nich, voda, extrakt, olej a tinktura. Květu se béře k nálevu 5-20gr na 200ml vody; extraktu 2-5gr za den buď v pilulkách neb smíšenině tekuté; oleje 1— 3 kapky; tinktury 10-20 kapek tři až čtyřikrát denně.
b) Heřmánek římský, rmen římský, rmen plný, Anthemis nobilis
Účinkuje podobně jako výše zmíněný. Který na polích suchých a na těchže místech jako předešlý roste, v červnu až do srpna kvete, bujnějším vzrůstem a větším květem se vyznamenává.
- Pro lékárnu sbírají se květy heřmánku v červnu a červenci.