a) Denivka žlutá, lilije zlatá, Hemerocallis flava, Gelbe Taglilie, Rothe Goldlilie
Listy čárkovité (10-15 mm. široké) k dolejšku súžené; podélná jich žebra jen velmi slabými a sporými příčkami spojená. Úšty žlutého, vonného okvětí ploché, špičaté, jich žebra podélná, jednoduchá, nespojená. Bylina mnoholetá 60-90cm. Kvete v červnu. Bývá v zahradách pro ozdobu pěstována a roste na některých místech na příklad na lesnaté stráni u sv. Antonína u Litomyšle zdivočelá.
b) Denivka plavá, Hemerocalis fulva, Rothe Goldlilie
Listy široce čárkovité (2-2,5cm), jích podélná žebra četnými a dosti silnými příčkami spojovaná. Úšty žlutoplavého nevonného okvětí 3 vnitřní tupé. po kraji vlnovité; žebra podélná zvlášť vnějších úštů příčkami hojně spojovaná. Bylina mnoholetá 1-1,5m. Kvete v červenci a srpnu. V našich zahradách velmi obyčejná, někde na př. na skalách u Karlových Varů i zdivočelá.
- Obě denivky, od lidu obyčejně lilije zvané, byly za starých časů i v lékařství potřebované a sice tím způsobem a též proti těm nemocím, které pří lilijí bílé uvedeny jsou.
- Zdá se, že i v domácím lékařství přišly úplně k zapomenutí a že jedině květ bílé lilie na některých místech co domácí, zvláště zevnější prostředek se udržel.
- Tatarové dobývají z listů denivky žluté způsob konopí na tkaniny.