a) Rozrazil lékařský, přítržník, tržník, přítržné koření, Veronika, čistec, rozrazil a úložník, Veronica officinalis, Ehrenpreis
Lodyha položená, kořenující, kolkolem srstnatá až huňatá. Listy vejčité až podlouhlé, drobně pilovité, v krátký řapík skrojené. Stopky s tobolkou k ose hroznu přitisklé. Tobolka delší než kalich. Hrozny mnohokvěté, namnoze vstříčné. Koruny světle modré, lilákové neb bílé. Bylina mnoholetá. Kvete v červnu až do srpna. Roste na vřešovištích, v suchých lesích, na pastvinách a suchých lukách.
- Nahořklá, přítrpká a kořenná nať odporučovala se dříve proti nemocem prsním, proti počasnému kataru plic, dušnosti, souchotinám a proti všem nemocem plic s lepkostí spojeným.
- K odvaru neb nálevu se bralo 20gr na 200ml zcezeniny, od které se pilo za tři hodiny šálku jako thé.
- Druhdy se nať potřebovala pod jménem „čaje evropského* na místo čínského.
- Sbírá se pro lékárnu v červnu.
b) Rozrazil potoční, rozrazilka, Veronica beccabunga, Bachbungen, Wasserbungen
Lodyha skoro oblá. Listy vejčité neb podlouhlé, nepravidelně vroubkovano-pilovité až skoro celokrajné, všecky v krátký řapík súžené. Stopky za plodu namnoze zdélí listenů. Tobolka velmi mělce tupě vykrojená, okrouhlá, naduřelá. Koruny modré, zřídka růžové. Hrozny nejčastěji vstřícné, v úžlabích obou vstříčných listů. Bylina mnoholetá 15-46cm. Kvete v květnu až do srpna. Roste v potocích, příkopech i stojatých vodách.
- Listy šťavnaté, slané, zahořklé, pojídá lid v salátu proti kurdějím.